Aby toho nebylo málo, se svou trochou do mlýna realitních změn přišla i Česká národní banka. Ta už nějakou dobu doporučovala bankám výrazně omezit hypotéky pro klienty bez vlastních úspor. Protože ale řada bank na doporučení příliš nedbala, rozhodla se centrální banka své doporučení zpřísnit. A jestli ho prý banky ano teď nebudou respektovat a dál budou poskytovat rizikovější hypotéky, využije svých pravomocí a bude po nich požadovat vyšší kapitálové zajištění.

Od prvního října tak platí, že by se banky měly vyvarovat hypoték, které kryjí sto procent hodnoty nemovitosti, maximální výše LTV (tedy poměru půjčky k hodnotě nemovitosti – loan to value ratio) by měla být 95 procent. A maximálně deset procent objemu z nově poskytnutých úvěrů by se mělo pohybovat v pásmu 85 až 95 procent hodnoty nemovitosti. Od prvního dubna příštího roku se pak limit ještě zpřísní a to na 15 procent nově poskytnutých úvěrů v rozmezí 80 až 90 procent ceny nemovitosti.

Podle bank nebude omezení stoprocentních hypoték pro trh znamenat citelný výpadek, ale přísnější regule v příštím roce už by zabolet mohly. „Úvěry s LTV nad 90 procent poskytujeme v zanedbatelném objemu, takže v souvislosti s doporučeními České národní banky na podzim žádné zásadní změny v naší produkci nenastaly. Vetší dopad se může projevit na jaře, kdy se budou omezovat objemy úvěrů v pásmu 80–90 procent LTV, neboť produkce v tomto rozmezí je na trhu poměrně vysoká. 

Zdroj: http://www.penize.cz/hypoteky/317854-bod-zlomu-konci-boom-hypotek